Baury.cz

Online magazín

Jorkširský teriér – malý ale nebojácný

·        Velikost a stavba těla

Tito psi nejsou velmi velcí. Jorkširský teriér měří přibližně 20 cm na výšku a dosahuje adekvátní hmotnost ke své výšce. Jeho hmotnost se pohybuje mezi 1,5 až 2 kg. Hlava jorkširského teriéra je drobná a jemně formovaná se širším čenichem. Stavba těla má formu kompaktního obdélníku. Krátké končetiny jsou rovné a zakončené kulatými tlapkami.
jorkšírský teriér štěně

·        Srst

Hedvábná, dlouhá a hladká srst je lesklá a často vytváří uprostřed zad pěšinku. Typickým zbarvením srsti od vrcholu hlavy až po konec ocasu jsou kombinace ocelově-modré s hnědými odstíny barvy kůže, přičemž tyto hnědé odstíny v barvě kůže jsou na koncích srsti světlejší.

·        Povaha a temperament

Tento malý teriér je vysloveně živým, temperamentním a společenským. Rád si hraje a vyznačuje se svojí přátelskostí a přítulností. Navzdory vzrůstu je yorkshirský teriér pravým teriérem, odvážným, ostražitým a ostrým, který umí ukázat svou odvahu.
jorkšírský teriér

·        Vhodné prostředí

Jorkširského teriéra můžete klidně chovat i v městském bytě. Velmi důležité vzhledem k jeho živému temperamentu je, aby se mohl každý den vyběhat a vyřádit se. Vzhledem k jeho živé povaze, to určitě není klasický psík do klína. Říká se o něm, že si skvěle rozumí jak s dětmi, tak i s jinými psy.

·        Původ

Kdysi ryze pracovní pes, jehož předkové splývaly s ostatními nízkonohými skotskými teriéry. Měli podstatně kratší srst, byly větší a používaly se zejména na chytání krys. Přerod z loveckého na luxusního společenského psa se začal psát v Anglii koncem 19. století.

·        Popis

Velmi malý pes s dlouhou jemnou srstí. Hlava spíše malá a plochá. Oči středně velké, tmavé, nevypoulené, dívají se přímo dopředu. Uši malé, vztyčené, ve tvaru písmene V, porostlé krátkou tmavou srstí. Nohy rovné, porostlé zlatou srstí. Tělo kompaktní, s přiměřeně klenutými žebry a rovným hřbetem. Srst přiměřeně dlouhá, zcela rovná, jemná, lesklá. Velikost: kohoutková výška 20-24 cm při hmotnosti do 3,1 kg.

·        Zvláštní nároky

Srst vyžaduje mimořádnou každodenní péči, česání, rozplétání zamotaných částí, u výstavních jedinců dokonce natáčení na natáčky. V městských bytech je potřeba usměrňovat jeho hlasitost.

Jorkširský teriér – malý ale nebojácný
2 (40%)2